BLOG

Online testování v jazykovce usnadní studentům přístup k nezbytnému certifikátu

Online testování v jazykovce usnadní studentům přístup k nezbytnému certifikátu

Online testování v jazykovce usnadní studentům přístup k nezbytnému certifikátu

Aby se mohl cizinec zapsat k vysokoškolskému studiu v češtině nebo slovenštině, potřebuje doložit znalost jazyka. Díky online testování se vzdáleným proctoringem složí zkoušku i na dálku a do střední Evropy dorazí už s nezbytným jazykovým certifikátem v ruce. Jazykovým školám se tím otevírá trh, na který to doposud měly daleko.

Online výuka jazyků je pro mladé stejně samozřejmá jako objednávání večeře přes mobilní aplikaci. Stačí si vybrat řeč, jazykovou školu, kurz, lektora a pustit se do toho. V daný čas se připojí přes počítač nebo mobil, nasadí sluchátka a studují individuálně nebo ve skupině. Díky online formě výuky:

  • se vyhnou dojíždění do jazykovky a šetří čas,
  • mnohdy mají na výběr z širší nabídky kurzů
  • a online hodiny bývají levnější než ty prezenční.

Co se líbí Čechům a Slovákům, funguje i na cizince

Pohodlí online výuky využívají Češi, kteří se učí cizí jazyky – ať už to dělají ze zájmu, nebo z povinnosti, když potřebují certifikát kvůli studiu nebo práci. „Stejně atraktivní je to samozřejmě i pro cizince, kteří chtějí studovat vysokou školu v češtině nebo slovenštině. Dříve se ve své zemi obvykle naučili jen základy jazyka, pak dorazili do střední Evropy, kde procházeli půlročním nebo celoročním intenzivnim kurzem. A teprve po získání certifikátu se mohli přihlásit k přijímačkám,“ nastiňuje Johana Šperlová, Business Development Manager ScioLinku.

Vždy záleží na motivaci, mateřském jazyce studenta i kvalitě lektora. Obecně ale ovládnutí češtiny nebo slovenštiny na dostatečné úrovni pro univerzitní studium trvá roky. „Ukrajinci, Srbové, Makedonci nebo studenti, kteří mluví rusky, to mají jednodušší než třeba Palestinci. Přesto musí i mluvčí slovanských jazyků počítat alespoň s půlrokem na místě, aby své znalosti vypilovali a zvládli zkoušku,“ vysvětluje Šperlová.

Pandemie však situaci změnila. Zájem cizinců i jazykové certifikáty zůstaly, ale české a slovenské jazykové školy začaly nabízet víc online kurzů pro zahraniční studenty. Ti se tak nemusí spoléhat na náhodu, jestli se v jejich okolí nachází šikovný učitel češtiny nebo slovenštiny a mohou díky online kurzům zkrátit přípravnou fázi na vysokoškolské studium v Praze, Liberci nebo třeba Bratislavě.

S certifikátem má jazykovka konkurenční výhodu. Zkouška ale musí být férová

„Když si zahraniční student vybírá jazykovku, je pro něj důležité pohodlí, kvalita výuky i možnost složení závěrečné zkoušky s certifikátem,“ podotýká Šperlová s tím, že jazykové školy musí zajistit regulérnost testování. „Jinak by univerzity nebraly předkládané certifikáty vážně.“

Jazykovky o tom ví, většina z nich ovšem testování zajišťuje přes online platformy jako Microsoft Teams, Google Meet nebo Zoom. „Zkoušející nasdílí dokument s úkoly, možná studenty rozdělí do místností a snaží se v reálném čase kontrolovat, jestli neopisují. Pokud si všimne něčeho podezřelého, studenta napomene,“ doplňuje Šperlová. Tyto metody ale mají několik zásadních nedostatků:

  • pro vyučujícího je to nevděčná práce,
  • efektivita odhalení přestupků proti pravidlům je nízká
  • a vysoké školy to ví.

Se zajištěním rovných podmínek pro všechny studenty pomůže online proctoring – nástroj, který dohlíží na férový průběh zkoušky kombinací umělé inteligence a lidského prvku. Zkouška s pomocí online proctoringu:

  • začne ověřením identity studenta (pas, občanský průkaz),
  • pokračuje nasnímáním okolí pracovního místa na webkameru
  • a sdílením pracovní plochy.

Poté student nechá běžet webkameru s mikrofonem a odpovídá na otázky. „Celou dobu pracuje v uživatelsky přívětivé aplikaci, která zaznamenává jeho odpovědi i dění na obrazovce a v místnosti. Po ukončení testu algoritmy vyhodnotí odpovědi a identifikují podezřelá místa – situace, kdy student udělal něco zakázaného nebo podezřelého. Takto označenou stopáž nahrávky z průběhu zkoušky pak zkontroluje člověk a rozhodne, jestli skutečně došlo k porušení pravidel testu,“ dodává Šperlová.

Používejte řešení, které funguje – pro studenty i jazykovku

Klient jazykové školy se tak může na vysokoškolské studium připravovat ve své zemi. Vychodí kurz od české nebo slovenské jazykové školy, završí ho férovou zkouškou a získá silný certifikát, kterým doloží své jazykové kompetence – a do Česka nebo na Slovensko může poprvé dorazit až na klasické přijímačky. 

ScioLink je řešení, které vzniklo během pandemie, kdy nebylo možné pořádat prezenční přijímací zkoušky. Vzali jsme to nejlepší know-how z organizace Národních srovnávacích zkoušek a překlopili ho do online světa.

Přečtěte si rozhovor: Jak vznikl ScioLink a jak ho rozvíjíme >>

Nyní je platforma připravená pro organizaci jakýchkoliv důležitých testů.

  • studenti si pochvalují ovládání platformy i pohodlí online zkoušky,
  • školy oceňují regulérnost
  • a méně práce s administrativou (příprava testů, dohled na průběh i vyhodnocení výsledků).

Kvalitu řešení dokládá i prestižní ocenění od novin Financial Times, která nás vybraly mezi Tech Champions v kategorii Cybersecurity & IT.

PRVNÍ KROK JE NA VÁS

Vším vás provedeme

Kontaktujte nás