23.10.2023

[Slovníček] Administrace testů–zpracování výsledků. Online proctoring od A do Z

Co znamená povinná kontrola zařízení, jak chápat offline režim nebo co patří mezi high-stakes zkoušky? Vysvětlujeme nejdůležitější pojmy, které souvisí s online proctoringovým nástrojem ScioLink. Stručně a srozumitelně.

Administrace testů: Na začátku spolupráce překlopíme vaše papírové testy do online verze. Pokud máte zájem, doporučíme nové úlohy založené např. na videu nebo audiu.

Bezpečnost dat: Nesbíráme biometrické údaje, neukládáme všechny informace z občanských průkazů a neshromažďujeme data o internetové historii uchazečů. K údajům, bez kterých se neobejdeme, má přístup jen omezený počet proškolených specialistů a ukládáme je v datovém úložišti Microsoft Azure na území EU. Potřebujeme jméno, příjmení, fotografii a datum narození (např. občanský průkaz), video a audio záznam zkoušky, videozáznam ze sdílené plochy uchazeče a e-mailovou adresu, přes kterou se uchazeč do ScioLinku přihlásí.

Customizace: Možnost připravit zkoušky na míru. Ve ScioLinku je míra customizace vysoká. Týká se např. poskytovaných služeb (jen testovací modul, testovací modul i s úvodní identifikací uchazečů, testovací modul, identifikace uchazečů a proctoring) nebo typu otázek (např. texty, obrázky, video, audio, otevřené, uzavřené úlohy, výběr z možností, přiřazování, označování atd.)

Díky ScioLinku nemusí studenti jezdit na prezenční přijímací zkoušky.

High-stakes zkoušky: Přijímací zkoušky, státnice, postupové zkoušky a podobné testy, ve kterých jde o hodně. Právě při nich je nezbytné zajistit férový průběh.

Hodnotitelé: Nejprve výsledky a záznamy zkoušek vyhodnotí umělá inteligence. Poté se ke slovu dostanou lidé. Každý záznam vidí jeden hodnotitel a případně jeden komisař (ten se ke slovu dostane, pokud hodnotitel potvrdí provinění odhalené umělou inteligencí). Rozdělení testů mezi hodnotitele stanovuje náhodný klíč.

Multijazyčnost: ScioLink pro vás přichystáme v jazyce, který potřebujete. 

Národní srovnávací zkoušky (NSZ): Největší přijímací zkoušky v Česku a na Slovensku. Ročně je absolvuje přibližně 25 tisíc studentů. V posledních letech mají uchazeči na výběr mezi klasickou prezenční formou a online variantou – online variantu umožňuje ScioLink.

Nebýt pandemie, online přijímačky by nebyly tak samozřejmé, říká Martin Drnek ze Scio >>

Offline režim: Na zdárný průběh zkoušky nemá vliv slabé připojení nebo výpadek internetu. ScioLink funguje i v offline režimu. Stačí, když je uchazeč online na začátku, kdy se mu do počítače nahrají veškerá data, a pak na závěr, kdy vyplněný test odevzdává.

Online proctoring (nebo také e-proctoring či remote proctoring): Vzdálený dohled nad průběhem zkoušky. Může (ale nemusí) obsahovat prvky umělé inteligence. Každý dodavatel přiděluje umělé inteligenci jinak důležitou roli – někdo na ni předává veškerou zodpovědnost, ScioLink umělou inteligenci používá jako asistenta, který urychluje vyhodnocení, šetří lidem práci a školám peníze.

Pomůcky: Přímo v aplikaci je integrovaná kalkulačka, poznámkový blok a zvýrazňovač. Dále máte možnost uchazečům do ScioLinku přidat jakékoliv studijní materiály a zdroje, např. tabulky. Například u testů z cizích jazyků lze pro účely otevřených otázek vložit virtuální klávesnici s abecedou v daném cizím jazyce. 

Ukázka, jak v aplikaci ScioLink vypadá kalkulačka. 

Povinná kontrola zařízení: Zaškolení uchazečů v práci se ScioLinkem. Pár dnů před testem jim pošleme odkaz na speciální stránku, kde se dozví veškeré detaily a prokliknou se do testovací aplikace – vyzkouší technické vybavení svého počítače, seznámí se s ovládáním, projdou zkušebním ověřením identity a zodpoví cvičné otázky.

Pravidla zkoušky: Délka testu, povolené pomůcky, možnost vracet se k již zodpovězeným otázkám a další pravidla vždy upravíme podle vašich očekávání.

Prostorová představivost budoucích architektů: prověřeno díky ScioLinku >>

Jak ScioLink vypadá a co uchazeče čeká?

Technická podpora: Před testem i v průběhu zkoušky jsou uchazečům k dispozici proškolení specialisté, kteří jim po telefonu pomohou s technickými problémy.

Technické požadavky: Aby testování proběhlo správně, stačí běžně vybavený počítač. Konkrétně to znamená: operační systém Windows 10 nebo Windows 11 (pouze x64); macOS Sierra 10.12 nebo novější , připojení k internetu download alespoň 5 Mbps (upload 1 Mbps), procesor alespoň dual-core 2.0 GHz a 8GB RAM, internetový prohlížeč v nejnovější verzi Google Chrome, povolené využití JavaScript, cookies, HTML 5, rozlišení displeje nejméně 1024x768px, webová kamera v rozlišení alespoň 480x360px, mikrofon (obojí může být vestavěné i externí), webkamera/notebook musí umožňovat manipulaci tak, aby bylo možné natočit 360° pohled do místnosti, alespoň 2 GB volného prostoru na disku pro záznam a ukládání dat v průběhu zkoušky (v případě výpadku připojení se záznam odesílá se zpožděním).

Státnice, rozřazení studentů podle úrovně znalosti a jazyka a další situace, kdy se hodí online proctoring >>

Umělá inteligence (AI): Algoritmy umělé inteligence prochází audio i video záznamy ze zkoušky. Označí podezřelá místa, která posléze zkontroluje proškolený specialista. Umělou inteligenci pro ScioLink vytváří česko-slovenský startup Born Digital. Jejich práce využívají velké firmy jako ČEZ, AXA, Innogy nebo SAZKA.

Zpracování výsledků: Po ukončení zkoušky vše vyhodnotíme. Nejprve AI projde veškeré záznamy, na krizová místa se podívají odborníci a rozhodnou, jestli skutečně došlo k porušení pravidel. Škole zašleme kompletní výsledky v domluveném formátu obvykle do 7 dnů a označíme výsledky uchazečů, kteří se provinili proti pravidlům.

Stáhněte si whitepaper o proctoringu

Principy vzdáleného dohledu při high-stakes zkouškách jsme detailně popsali ve whitepaperu. Stáhněte si ho zdarma z této stránky, ať znáte přínosy i rizika online zkoušení.

SCIOLINK NEWS

Nenechte si uniknout naše pravidelné EdTech novinky

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Newsletter posíláme max. 1x měsíčně pouze s hodnotnými informacemi. Odběr můžete kdykoliv jednoduše zrušit. Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.